Windows Kurulum yaparken Linux disk bolmesini silme cüreti!?

0 oy
66 gösterim
4 Nisan 2017 Dizüstü Bilgisayar kategorisinde baykickboxer (120 puan) sordu
Adem Bey Merhaba.Blogunuzu yakından takip eden ve tecrubelerinize guvenen biri olarak, son 3 gün içinde yaşadığım ve çözüm bulamadığım bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.Vaktiniz olur da ilgilenirseniz cidden çok mutlu olurum.

Dizustu bilgisayar ozelliklerim:
LG AD410 model, 4 gb ram, intel core i5 2.7ghz işlemci.

1.aşama: Harddiskimde uzun suredir sorunsuzca kullandığım 2 işletim sistemi vardı: Ubuntu Kylin ve Windows 10. Format atmaya karar verdim, hazırda boş dvd olmadığı için Windows 10 Pro 64 bit iso dosyasını flasha attım, restartladım ve disk yapılandırma aşamasına geldim, asıl olay burda başladı.Linuxa ait logical dosya sisteminin üzerine gelip sil dedim....bekledim yarım saat geçti , ekran hala aynı, kum saati işareti, mouse hareket ediyor ancak sonuç yok, X işaretiyle işlemi sonlandırmak istedim, emin misiniz diye sordu, evet dedim, windows kapanıyor ekranı çıktı, yarım saat bekledim , ekranda windows logosunun altında sürekli dönen işaretten başka bir ilerleme olmayınca, güç duğmesine basıp kapattım pcyi.
2.aşama: Pcyi tekrar açtım , yine disk yapılandırma aşamasına kadar sorunsuz geldim, sonra baktımki diskte hiç bir değişiklik olmamış ama (!) windowsu Ntfs veya system biçimli hangi bolume kurmak istesem, daha once bu pcmde hiç görmediğim sıradışı " belirtilen bolume windowsun kurulması ilerde tamamlanamayabilir" uyarısı veriyor ve bir diğer bolumdede "biosun onyuklemesinde sorun yaşanır olabilir, windows kurulumu tavsiye edilmez" deniyor, ilk söylediğim bolumu formatlayıp windowsu kur diyorum, her şey yolunda gidiyor, windows kuruluyor ve bitti derken, aniden ekranda mavi ekran ve  restartlanan pc, sonra tekrar disk bolmesine kadar sorunsuz geliyorum ama bakıyorum ki, butun linux windows tüm bolumler birleştirilmiş ve "unallocated disk" yazıyor, bolumlendir diyorum, seçebiliyorum ama işlem yurumuyor, kur diye seçebiliyorum ama kurulum felan yok...kapatıp tekrar açıyorum pcyi  " gru error" onyukleme hatası veriyo ve diski tanımıyor.
3.aşama : Yeni bir taşınabilir hard disk alıp pcnin alt bolmesini sokup yerine takıyorum.Windows 10 u kuruyorum, kurulum esnasında disk yapılandırma bolumunde daha önceki uyarının aynısı" kurulumun ileride tamamlanamayacağı" uyarısıyla Windows 10 u kuruyorum, her şey süper sorun yok oyunlar indirip kurup oynuyorum, arada çıkan bir hata uyarısı " A / E disk error , acilen bilgilerinizi yedekleyip yeni bir Harddisk kullanınız" var ama bu hata hiç bir işlemimi engellemiyor ,ve 2. gunun sonunda pcmi açtığımda ekranda "No such a disk" uyarısı ile diski tanımıyor.
3.aşama : Adem Bey, elimde yeni aldığım 500 gb hard disk var , takıyorum tam disk yapılandırmasına geldiğimdeyine aynı" kurulum ileride tamamlanamayabilir" uyarısı ve bu defa kurulumu hemen iptal edip , pcmi kapatıp bunları size yazıp sormaya karar veriyorum.
Acaba biosu guncelleyip hatta pilini de değiştirip oyle yapsam duzelirmi bu hata, yoksa bios mu bozuldu, ama bozulduysa pc nasıl bu kadar kurulum yapabiliyoki? Asıl sorun , o kadar para verip bozulan 2 HDDler...Yoksa aslında o HDDler bozuk değil de, tek sorun pcnin onları tanımamasımı ? Saygılar, çok ama çok teşekkurler
Sponsorlu Baglantilar

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 18 gösterim
0 oy
0 cevap 8 gösterim
27 Mart 2018 Linux kategorisinde ibrahim69 (120 puan) sordu
0 oy
0 cevap 15 gösterim
31 Aralık 2017 Yazılım kategorisinde ramazan Özdemir (120 puan) sordu
0 oy
0 cevap 40 gösterim
0 oy
2 cevap 71 gösterim
12 Eylül 2017 Windows kategorisinde Arda (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 40 gösterim
0 oy
1 cevap 35 gösterim
0 oy
0 cevap 9 gösterim
0 oy
0 cevap 32 gösterim
...